כתבי העת

דף הבית/אודות/כתבי העת

רשימת כתבי העת בעריכתו ובהשתתפותו של ד"ר ישראל אלדד ז"ל

Facebook0Twitter0Google+0Email

החזית - עתון לוחמי חרות ישראל | ישראל אלדד

החזית (לח"י)

הבטאון הרעיוני של לח"י שהחל להופיע בתמוז תש"ג – יולי 1943. אלדד היה העורך הראשון של העיתון עד למאסרו. לאחר מכן נערך העיתון ע"י נתן פרידמן "גרא". אך אלדד המשיך לכתוב לעיתון ומאמריו הוברחו מן הכלא. העיתון המשוכפל יצא לאור עד אייר תש"ה. אז נתפסה מכונת השכפול על ידי הבריטים. לעיתון נודעה השפעה הסברתית רבה ביותר והוא שינה את תדמיתם של לוחמי חירות ישראל מ"כנופיית מטורפים" ללוחמי חירות עם תשתית אידיאולוגית רחבה ועמוקה

לעיון במאמרים של ד"ר ישראל אלדד שפורסמו בכתב עת זה - לחצו כאן

עיתון במחתרת | כתבי עת - ישראל אלדד

במחתרת

הביטאון הראשון (הפנימי) של לח"י – שאז עוד נקראו הארגון הצבאי הלאומי בישראל. נוסד על ידי יאיר  בתשרי תש"א אחרי הפילוג מהאצ"ל. בחוברת ב' נתפרסמו עיקרי התחיה של יאיר.. שש חוברות ראו אור עד אדר תש"א.  הופעתו חודשה  בסיון תמוז – תש"ה והוא המשיך להיות מופץ כבטאון פנימי בין לוחמי המחתרת ותומכיה עד טבת תש"ח.

לעיון במאמרים של ד"ר ישראל אלדד שפורסמו בכתב עת זה - לחצו כאן

המעש - עתון לנוער של לוחמי חרות ישראל - ישראל אלדד

המעש

שבועון לח"י שיצא לראשונה בדפוס מלא ( ולא כעיתון משוכפל כמו החזית) מחשוון תש"ו ( נובמבר 1945). העורך הראשון היה ילין מור "גרא" ואלדד שלח לעיתון מאמריעם מלטרון.. לאחר בריחתו כת מהכלא כתב אלדד את רוב החומר בעיתון. 82 גליונות  יצאו לאור עד  אייר תש"ח (אז הופץ ב30000 עותקים).

לעיון במאמרים של ד"ר ישראל אלדד שפורסמו בכתב עת זה - לחצו כאן

דברי הימים - חדשות העבר | ישראל אלדד

דברי הימים

דברי הימים – חדשות העבר, עיתון היסטורי במתכונת עיתון מודרני שערך אלדד (במהדורות הראשונות – בלי ששמו יופיע עליו) מראשית שנות החמישים. הרעיון להוצאת העיתון היה של  הגב' פאולה ואן ליר שמינתה את אלדד לעורך על פי המלצת פרופ' יוסף קלאוזנר. העיתון תורגם לאנגלית וזכה לתפוצה רחבה. הגליון הראשון עוסק  בתקופת אברהם אבינו.  הגיליון האחרון (בעברית) ביהודה הלוי. במהדורה האנגלית  כיסה העיתון תקופה נוספת – עד לראשית הציונות. רק במהדורות המאוחריןת זכה אלדד ששמו כעורך יופיע על העיתון.

לעיון במאמרים של ד"ר ישראל אלדד שפורסמו בכתב עת זה - לחצו כאן

החזית - כתבי עת | ישראל אלדד

החזית (החוגים הלאומיים)

באמצע שנות השישים (לאחר סגירת "סולם") החל להתפרסם הירחון "החזית" – בטאון החוגים הלאומיים, שהוקמו אז כתנועה רעיונית של קבוצת יוצאי לח"י שנמנו על חוגו הרעיוני של אלדד. את העיתון ערך והוציא לאור יעקב חירותי, ואלדד היה מן הכותבים הראשיים בו. היתון יצא לאור עד אחרי מלחמת ששת הימים. בעיתון כתבו גם שבתאי בן דב  וגם שירים של אורי צבי גרינברג נדפסו בו.

לעיון במאמרים של ד"ר ישראל אלדד שפורסמו בכתב עת זה - לחצו כאן

sulam-newspayper-logo

סולם

הירחון "סולם" יצא לאור במשך כ-15 שנה. "סולם" בעריכת אלדד היה במה מדינית וספרותית חשובה ביותר על אף תפוצתו הקטנה ביחס. (הודפס בכ1500 עותקים, כ-800 נשלחו למנויים). סמל הסולם מחלום יעקב היה ההשראה לשם, אשר בעיניו של אלדד הוא נתפס כסמל הסמלים של העם היהודי, המחבר ארץ ושמיים. העיתון הוקדש לפיתוחו של רעיון מלכות ישראל ונכתב, נערך והופץ על ידי מתנדבים שפעלו בלא שכר, והתקיים מדמי מינוי ומתורמים. יצא לאור משנת תש"ט ועד שנת תשכ"ד. אלדד היה עורך העיתון ( למעט  שנה אחת) והכותב הראשי בו,  בחתימתו או בשמות עט שונים : ש. ישראל. אלדד,  י. אחידוב, נתניה, אבינועם, וי. מרדר.  בין הכותבים החשובים בעיתון : המשורר אורי צבי גרינברג,  שבתאי בן דב,  עמנואל כץ, פנחס האלר, גאולה כהן ועוד.

לעיון במאמרים של ד"ר ישראל אלדד שפורסמו בכתב עת זה - לחצו כאן